Eğitim-Sen: Asgari ücretin altında öğretmenler nasıl geçinecek?

Cengiz Akgün
Cengiz Akgün
11 Eylül 2022 Pazar 16:14
Eğitim-Sen: Asgari ücretin altında öğretmenler nasıl geçinecek?

1 Eylül’de ataması yapılan ama ‘güvenlik soruşturması’ süreci işletilmediği için göreve başlatılmayan öğretmenlere ‘ücretli’ statüsü teklif edilmesine Eğitim-Sen Gebze Şubesi’nden tepki geldi.

Eğitim-Sen Gebze Şubesi tarafından konuyla ilgili  yapılan açıklama şöyle;

Bilindiği üzere 20 bin sözleşmeli öğretmenin atama takvimi 29 Haziran tarihinde MEB tarafından ilan edilmişti. Bu takvim, 1 Eylül'de atama sonuçlarının açıklanması kısmı ile sonlandırılarak açıklandı. Meslektaşlarımız öğrencilerine, öğrencilerimiz öğretmenlerine kavuşmayı beklerken MEB’in yıllardır hukuki, pedagojik, eşitlik ilkelerini yok sayan adaletsiz bir süreç olarak sürdürdüğü güvenlik soruşturması kısmının takvimde bulunmaması dikkat çekiciydi.

Mevzuata göre sonuçların ilanından sonra, kararnamelerin illere gönderilmesi ile birlikte göreve başlayacak eğitim emekçileri, tebligat beklemeden Milli Eğitim Müdürlüklerine bizzat giderek göreve başlama işlemlerini yapabilirdi. Ancak 10 Eylül itibariyle illere kararnameler gönderilmediği gibi, bölgemizde ve atamaların önemli bir bölümünün yapıldığı İstanbul'da okul müdürleri sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımızı arayarak "Eğitim öğretim aksamasın, kararname gelene kadar ücretli çalışın" demektedir.

Yaşanılan durum göstermektedir ki MEB sözleşmeli öğretmen atamalarını 2022-2023 eğitim öğretim yılı takvimini dahi göz önünde bulundurmadan plânsız, programsız bir şekilde hayata geçirmiştir. Yaşanılan bu durum hem meslektaşlarımızın hem de öğrencilerimizin hakları açısından telafisi olmayan sonuçlara yol açacaktır. MEB ve MEB’e bağlı kurumlar asli sorumluluklarından kaçarak, erteleyerek sorunu çözemez.

20 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN  DERHAL GÖREVE BAŞLATILMALIDIR

Sorunun çözümü için MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen arkadaşımızı derhal göreve başlatmalıdır. Kararnameler güvenlik soruşturması gerekçesi ile gönderilmiyorsa atama takviminde yer almayan bu durum MEB tarafından kamuoyuna açıklanmak durumundadır.

Kararnameler, atama takvimine alınmayan, iktidarın "makbul memur" yaratma yöntemi olan, güvenlik soruşturması yapılması için mi bekletiliyor?

Güvenlik soruşturması atama takvimi oluşturulurken unutuldu mu?

Unutulmuş olması ayrı bir zafiyettir ve sonuçları eğitim hakkından mahrum kalarak yaşayacak öğrencilerimiz ile özlük hakları gasp edilerek yaşayacak 20 bin eğitim emekçisi için kabul edilebilir değildir.

20 bin sözleşmeli öğretmen hakları gasp edilerek ücretlilik dayatması ile karşı karşıya bırakılmıştır. Ücretli öğretmenlik dayatmasındaki arkadaşlarımız, asgari ücretin altında koşullarda, başta İstanbul gibi bir metropol ve yaşadığımız kent Gebze'de bu koşullarda nasıl görevine başlayacak ve nasıl geçinecektir?

Tüm bu soruları MEB bir an önce kamuoyu ile cevaplamak zorundadır.

Güvenlik soruşturmasının hukuki, pedagojik, etik bir dayanağı bulunmamaktadır. Yıllardır atama bekleyen öğretmen arkadaşlarımıza yapılmış büyük bir haksızlık ve hukuksuzluktur. Güvenlik soruşturması hukuksuzluğu tüm toplumsal kesimler, kamuoyu tarafından da reddedilmektedir. Güvenlik soruşturması hukuksuzluğuna son verilmelidir.

Sözleşmeli, güvencesiz çalıştırılmanın temel istihdam biçimi haline getirilmesini de güvenlik soruşturulması hukuksuzluğunun sürdürülmesini de kabul etmiyoruz. Eşit işe eşit ücret, eşit haklar güvenceli çalışma koşulları tüm eğitim emekçilerinin en temel hakkıdır.

Öğrencilerimizin eğitim hakkı, eğitim emekçisi arkadaşlarımızın özlük hakkı için 20 bin sözleşmeli öğretmen derhal göreve başlatılmalıdır. "

Son Güncelleme: 11.09.2022 16:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner48

banner62